Piemēroties gravitācijai nav viegli
Pierast pie bezsvara apstākļiem ir ļoti viegli un to uzskatāmi demonstrē astronauti. Jau viena mēneša laikā bezsvara apstākļos ķermenī zūd 1% kaulu masas un rodas muskuļu atrofija. Kad astronauti atgriežas atpakaļ uz Zemes, viņiem jāiziet ilgstošs rehabilitācijas kurss. Bezsvara apstākļos asinsspiediens izlīdzinās visā ķermenī un sirds veic mazāku darbu. Tomēr pēc atgriešanās uz Zemes tai jāsāk atkal darboties pastiprināti, lai noturētu vajadzīgo asinsspiedienu smadzenēs. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ astronauti pēc atgriešanās nespēj piecelties stāvus – viņi vienkārši krīt bezsamaņā. Grūtības piemēroties gravitācijai ir arī citu iemeslu dēļ. Skylab-2 astronautam Džekam Lousmam pēc atgriešanās uz Zemes vēl ilgi no rokas krita ārā priekšmeti, jo viņš ieraduma pēc mēdza tos vienkārši aizlidināt pa gaisu.
Zemāka gravitācija, zemāks svars
Ņemot vērā, ka citām planētām un pavadoņiem ir atšķirīga masa nekā Zemei, arī gravitācija tur ir savādāka. Piemēram, uz Plutona 68 kg smags cilvēks svērtu vien 4,5 kilogramus. Savukārt uz Jupitera tas pats cilvēks svērtu 160,5 kilogramus. Pat uz Marsa, kuru cilvēks plāno apmeklēt jau tuvākajā nākotnē, 68 kg smags cilvēks svērs vien 26 kilogramus. Nav īsti zināms, kādu ietekmi tas atstās uz cilvēka organismu.
Gravitācija uz Zemes atšķiras
Ņemot vērā, ka Zeme nav ideāli gluda lode ar vienādu blīvumu, gravitācija dažādos pasaules nostūros atšķiras. Viena no slavenākajām vietām ar zemāku gravitāciju nekā citos pasaules reģionos ir Hudzona līcis un tā reģions Kanādā. 2007. gada pētījumi liek domāt, ka pie vainas tam ir kūstošie ledāji, kas ieskauj šo teritoriju. Tomēr ar ledāju kušanu var izskaidrot vien 25% no zemā gravitācijas līmeņa. Pārējie procenti, iespējams, ir saistīti ar magmas plūsmas īpatnībām zem šī reģiona. Interesanti, ka šajā vietā tu arī svērtu nedaudz mazāk.
Baktērijas kļūst “niknākas” mikrogravitācijas apstākļos
2007. gadā veikts pētījums pierādīja, ka salmonellas (baktērijas, kas izraisas smagu pārtikas saindēšanos) mikrogravitācijas apstākļos kļūst trīs reizes bīstamākas. Zemā gravitācija kaut kādā veida izmainīja vismaz 167 salmonellas gēnu un 73 proteīnu darbību. Peles, kuras tika inficētas ar šīm baktērijām, saslima trīs reizes ātrāk un tām bija novērojami daudz smagākas slimības izpausmes. Tādēļ dezinfekcijas pasākumiem kosmiskajās stacijās nākotnē tiks pievērsti vēl daudz lielāka uzmanība.